Je víc doma než ve školce? Jak na posílení imunity malých marodů

Uvolňuje dýchací cesty a podporuje obranyschopnost.

Častá nemocnost je při nástupu do školky přirozeným jevem a je třeba s ní počítat. Nemusíte si vyčítat, že jste své dítě nedokázala před nemocemi ochránit – imunitní systém se buduje a posiluje právě kontaktem s viry a bakteriemi. A když se v září potká ve třídě dvacet dětí, není divu, že většina z nich příliv nových patogenů neustojí. Imunitu nedokážete vytvořit ze dne na den, ale můžete jí výrazně pomoci.

D jako dobrá imunita

Hned po narození vašeho miminka jste dostala předpis na kapičky s vitaminem D, které jste poctivě kapala několik prvních let jeho života do mléka a ostatního jídla. Lékaři ho plošně předepisují kvůli tomu, že pomáhá ke správnému vývinu kostí. Kromě toho ale také podporuje imunitu, a to jak u dětí, tak u dospělých. Vzhledem k nedostatku slunečních paprsků s příchodem podzimu byste měli s podáváním těchto kapiček zase začít, abyste zvýšili odolnost organismu proti respiračním onemocněním i virům. Kromě kapek můžete zvolit i formu rybího tuku, který se nově prodává i jako gumové ochucené želé.

Podpořte správnou funkci imunitního systému děťátka.

Síla vitaminů

Většina dětských lékařů se shoduje na tom, že pokud má dítě vyváženou stravu, nepotřebuje suplementovat žádné další vitaminy kromě vitaminu D. Jenže: i když si každá maminka představuje, že bude svému potomkovi od malička dávat to nejlepší, děti mají často jiný názor. Těch, které bez řeči snědí všechno, co před ně postavíte, je minimum. Mnohem častějším případem jsou děti, které sní (v lepším případě) jen dva druhy ovoce, jeden druh zeleniny a nejraději by se den co den krmily suchým pečivem a špagetami. 

Zní vám to povědomě? Nezbývá než motivovat a věřit, že z toho vyrostou. V tomto případě platí, že tonoucí se stébla chytá, a pravděpodobně už jste začala zkoumat volně dostupné doplňky stravy, které by vaší ratolesti dodaly alespoň část vitaminů potřebných pro zdravý růst.

Jakou formu zvolit?

Nobilis Tilia Dětský eukalyptový BIO balzám Davídek

Preference maminek a dětí se značně liší. Z průzkumů vyplývá, že lepší účinky mívají sirupy a kapky, případně klasická probiotika, které proto při svých nákupech rodiče upřednostňují. Děti si kvůli sladké chuti raději dávají multivitaminy v podobě gumových nebo žvýkacích bonbonů. Podle složení můžete kombinovat obě varianty, dávejte ale pozor na předávkování. To se může projevit průjmem nebo vyrážkou. Při výběru vitaminových doplňků pečlivě čtěte složení a recenze na internetu.

Maminky, nezapomeňte ani na vaši imunitu.

Pokud máte přirozenou nedůvěru v umělé vitaminy, můžete využít darů přírody: šípkový čaj s medem je plný vitaminu C, stejně tak sirup z rakytníku. Imunitu podporuje také pobyt na čerstvém vzduchu, přiměřená dávka pohybu a sportu, pobyt v sauně nebo postupné, ale nenásilné otužování.

I když děláte pro imunitu svého dítěte všechno možné i nemožné, je potřeba se smířit s tím, že první roky školkové a školní docházky bude nemocné poměrně často. Nemoc není v případě klasických viróz a nachlazení nepřítel, ale pomocník, který z vaší ratolesti dělá odolnějšího a v budoucnu zdravějšího člověka.

Jak naučit děti mýt si ruce? Recenze: Yope Tekuté mýdlo

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Tereza Dvořáková

Tereza Dvořáková

Už od studií mě to táhlo k výchově a vzdělávání. Díky tomu jsem vystudovala pedagogickou fakultu a získané znalosti následně využila jako pedagog na ZŠ. Protože mám ráda výzvy a chtěla jsem se naučit něco nového, změnila jsem profesi úplně a mohla jsem konečně propojit vše, co mě baví - výchova a vzdělávání v souvislosti s online marketingem, copywritingem (www.psanimebavi.cz) a grafikou. Své práci se mohu věnovat i na rodičovské dovolené a vše hezky funguje.