Každé narozené miminko podstupuje pečlivá vyšetření, která mohou odhalit zhoršenou adaptaci na nové prostředí nebo případné vrozené vady. Co vaše miminko po narození čeká? Vše jsem pro vás sepsala, abyste měla přehled, byla připravená a nebyla překvapená…
První na řadě je apgar skóre
Tzn. v 1., 5. a 10. minutě se hodnotí barva kůže, dýchání, svalové napětí, reakce na podráždění a počet srdečních tepů. Vše se hodnotí 0-2 body, tato čísla se sčítají a výsledkem je celkové apgar skóre. Vyšetření může provádět pediatr, sestra i porodní asistentka.
Výsledky:
- 9-10 bodů = odpovídá zcela zdravému novorozenci, který je bez potíží
- 5-8 bodů = potíže s přizpůsobením se novým podmínkám. Přechodně namodralé zbarvení kůže, zhoršené dýchání, ochablé svaly, opožděný pláč atd. Převážně po delších porodech, ale brzy dochází ke zlepšení.
- 5 bodů = ukazatel poruchy některé ze základních životních funkcí. Miminko potřebuje okamžitou péči lékařů.
Pokud jsou výsledky v 1.minutě nižší, ale do 5.minuty se upravují, nemělo by se jednat o závažné poškození. Problémem je, když je apgar skóre velmi nízké i v 5.minutě. Důležité je hlavně to, aby v 10. minutě došlo ke zvýšení počtu bodů směrem k normě. Během tohoto testování je miminko na vyhřátém lůžku, a pokud je to nutné, tak personál mu z nosu a úst odsává plodovou vodu. Někdy je nutná inhalace kyslíku, prodýchávání ambuvakem s maskou, resuscitace nebo aplikace léků na podporu srdeční činnosti. Poté následují další fyzikální vyšetření novorozence.
Jaká vyšetření čekají vaše miminko dál?
- Zjištění velikosti fontanely (měkkého místa na temeni hlavy)
- Kontrola dutiny ústní a klíční kosti
- Posouzení dýchání novorozence a srdeční činnosti
- Prohmatání bříška
- Posouzení stavu kůže a očí
- Prohlédnutí zadečku, genitálu, nožiček, zad a páteře
- Kontrola pupečníkového pahýlu
Co zjišťuje screeningové vyšetření?
Dále miminko čeká screeningové vyšetření, které prokáže nebo vyloučí vážné vrozené vady. Tímto způsobem se dá odhalit 13 závažných chorob a okamžitě zahájit jejich léčbu. Součástí je i odběr z patičky novorozence pro laboratorní screening a to mezi 48. a 72. hodinou po porodu. Kapka krve se odebírá na speciální papírek a ten se po zaschnutí odesílá do specializované laboratoře, kde krev podrobí testům. Výsledky novorozeneckého screeningu se pak posílají přímo ošetřujícímu lékaři, který informuje rodiče a zajišťuje další postup.
Mohlo by se vám hodit: Kosmetika pro maminky po porodu
Součástí poporodního screeningu je:
- Vyšetření kyčlí – zjišťuje vrozené vady kyčelních kloubů a umožňuje včasný začátek léčby
- PKU – zjištění, zda miminko netrpí fenylketonurií, což je metabolická vada ohrožující vývoj nervového systému
- Puls AF – vyhodnocuje puls stehenní tepny v levém třísle a zjišťuje případné souvislosti s vrozenou vadou srdce
- Štítná žláza – odhaluje zejména sníženou funkci štítné žlázy, kvůli které by došlo k opoždění tělesného i duševního vývoje dítěte
- CAH – vyšetření odhaluje vrozenou nedostatečnost funkce nadledvin
- UZ ledvin – kontroluje ledviny a odhaluje vrozené vady ledvin a močových cest
- Katarakta – vyšetření očí a odhalení možného zákalu čočky
- Vyšetření sluchu – screening vrozené hluchoty
Zdravotní dokumentace
Veškeré informace o vyšetřeních a jejich výsledcích se po celou dobu zaznamenávají do zprávy o novorozenci. Tyto dokumenty si odnesete z porodnice a při první návštěvě je odevzdáte pediatrovi. Současně dostanete zdravotní a očkovací průkaz dítěte a mladistvého, kam se zaznamenávají veškerá očkování, preventivní prohlídky a další vyšetření dítěte až do jeho dospelosti.