Nočními můrami trpí až 50 % dětí. Jedná se o děsivé sny, často doprovázené pláčem, křikem, děsem či strachem. Trápí především děti mezi 5. a 6. rokem. Jak se liší noční můry od děsů a jak je zahnat?
Co jsou dětské noční můry?
„Objevují se v tzv. REM (rapid eye movements) fázi spánku. Dítě se obvykle probouzí v poslední části noci v úzkostném stavu, má zvýšený srdeční tep a dechovou frekvenci, ale bývá plně orientované, schopné popsat obsah snu,“ vysvětluje Tomáš Havelka z Dětského oddělení Psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě. „Pokud se takový sen vyskytne nepravidelně, nemusíme mu kromě uklidnění dítěte věnovat příliš pozornosti. Při frekvenci 1–2 x týdně je nutné to řešit. Noční můra je v takovém případě znakem opakovaného prožívání traumatického zážitku.“
Jaký vliv má televize na noční můry u dětí?
Jen televize udělá své. A to v jakékoli denní době. Pohádky se špatným koncem jsou téměř na denním pořádku. Na filmy, kde se objevuje spousta zla, krve a vraždy, narazíte i v době oběda a vůbec, někdy se stačí jen dívat kolem sebe. Všemožné reklamy, letáky, billboardy nabízejí pohled, kterého by mohly být děti ušetřeny.
To je jen nástřel všech možných ohrožujících situací, které mohou v té malé dětské hlavě utkvět a následně narušit kvalitu spánku. Jde „jen“ o to, být jako rodič či jeho zástupce neustále v pozoru a alespoň do toho šestého roku věku eliminovat množství faktorů, které číhají za každým rohem.
Přečtěte si také článek: Proč číst dětem pohádky. Nebo si rovnou kupte knížku: Dobrou noc, sladké sny, kterou si děti oblíbí.
Citlivější děti jsou nočními můrami ohrožovány více
Obrovská fantazie, bezmezná představivost a zvýšená schopnost vnímat a prožívat svět kolem – jak nádherné vlastnosti, ale právě děti s takovouto výbavou trápí noční můry nejčastěji. Mohou to být také děti s citlivější nervovou soustavou, s nižším sebevědomím nebo děti bojácné a ustrašené.
Pokud je zrovna vaše dítě probouzeno zlými sny, není lepší rady, než s ním hodně komunikovat.
- Povídat si o tom, co ho děsí, co se ve snech odehrává.
- V případě, že nechce o noční můře mluvit nebo ji nedokáže dobře popsat, doporučují odborníci sáhnout po papíru a pastelkách a nechat jej sny nakreslit.
- Může být ku prospěchu dítě probouzet před obvyklým počátkem noční můry.
Narušit kvalitu spánku dítěte mohou také noční děsy
Noční můry a noční děsy nejsou totéž.
Noční můry
- děsivé sny doprovázené pláčem, křikem, děsem či strachem
- nejčastěji mezi 5. a 6. rokem
- v REM fázi spánku, obvykle v poslední části noci
- dítě bývá plně orientované, schopné popsat obsah snu
Noční děsy
- v non-REM spánku, nejčastěji cca dvě hodiny po usnutí
- záchvat, kdy dítě vzlyká a křičí, chodí nebo běhá po bytě
- nejčastěji mezi 4. a 7. rokem
- dítě je „mimo“, nereaguje adekvátně, nepoznává své blízké, nic si nepamatuje
Noční můry i noční děsy se mohou objevovat až do dospělosti.
Preventivní opatření zajišťující kvalitní spánek dětí
Kvalitní spánek, a především správná příprava na spánek, je důležitý pro klidný spánek dětí bez nočních děsů. Stačí dodržovat několik zásad:
- Pravidelný spánkový režim
- Bezpečné prostředí pro spánek
- Tlumené světlo
- Pocit dostupnosti rodičů během noci
- Zamezit dlouhému vysedávání před televizní obrazovkou či počítačem
- Pohádky na dobrou noc
- Jóga pro děti
A nezapomeňte vaše ratolesti hodně objímat, mazlit se s nimi a povídat si o něčem pěkném. Dobrou noc. 🙂