Co všechno víte o hlenové zátce?

Když se řekne hlenová zátka, většina maminek – ať už těch, které miminko teprve čekají, nebo i těch, které již porodily – si tento pojem automaticky spojí se začátkem porodu. Je pravda, že odchod hlenové zátky skutečně může signalizovat, že je příchod miminka na svět doslova na spadnutí, nemusí to ale být pravidlem.

Jen málokterá žena ale ví, jak taková zátka vlastně vypadá a k čemu je v těle dobrá. Možná ani vy netušíte, jakou má ona zátka podobu, a pokud bychom se vás zeptali na její význam, jen marně byste v hlavě pátrali po vhodné odpovědi. Proto určitě nebude na škodu, když si přečtete náš dnešní článek, ve kterém se hlenové zátce budeme společně věnovat.

TIP: Pečujte o sebe v době těhotenství i po porodu

Co je vlastně hlenová zátka?

Na úvod pár slov k tomu, co to ta hlenová zátka vlastně je. Jedná se o zátku vyplňující cervikální kanál děložního čípku. Vytváří se v těhotenství a jejím hlavním úkolem je ochránit miminko před bakteriemi a infekcemi. Zátka zde funguje jako jakási zábrana proti vstupu všeho škodlivého, co by mohlo miminku nějakým způsobem uškodit. Zároveň ještě musíme zmínit, že hlenová zátka slouží jako ochrana děložního čípku před poraněním.

Víte, jak hlenová zátka vypadá?

Další otázka pro vás: jak hlenová zátka vypadá? Máte představu? Nebo vůbec netušíte? Pakliže vrtíte hlavou na nesouhlas, pak to ničemu nevadí. Hlenová zátka vypadá jako hustý hlen, který hodně lepí – to je proto, aby miminko ochránila před bakteriemi a infekcemi. Díky hustotě a lepkavosti dovnitř nic nepropustí.

Daný hlen v sobě obsahuje antimikrobiální peptidy a imunoglobuliny – ty jsou známé tím, že mají pozitivní vliv na imunitu matky. Během těhotenství je hlenová zátka čirá, když ale odchází pryč z těla, může být zbarvena lehce dorůžova, protože bude pravděpodobně s příměsí krve.

Znamená odchod hlenové zátky skutečně začínající porod?

Může a nemusí. Je pravda, že většina rodiček se na odchod hlenové zátky a s ním spojený začátek porodu hodně spoléhá, na konci těhotenství snad i upíná – finále gravidity je hodně náročný jak po psychické, tak i fyzické stránce, takže se maminkám nelze divit, že již chtějí mít ten poslední krok za sebou a miminko tak konečně u sebe.

Pravda je ovšem taková, že odchodem hlenové zátky porod vůbec začít nemusí. Souhlasíme s tím, že u mnoha maminek odchod hlenové zátky doopravdy porod nastartoval, ale je i řada dalších, u kterých hlenová zátka sice odešla, ale porod se nespustil.

Proto se nelze spoléhat na to, že jakmile zpozorujete, že vám hlenová zátka odešla, okamžitě začnete rodit. Může to začít do hodiny, stejně tak to ale může přijít za pár dní, nebo to také nemusí přijít vůbec.

Na závěr ještě dodáme, že odchod hlenové zátky vůbec nemusíte zpozorovat. Někdy totiž k jejímu odchodu dojde až během porodu společně s plodovou vodou, čehož si v tu chvíli vůbec nemusíte všimnout.

Mohlo by vás zajímat: Jak pečovat o pokožku (nejen) v těhotenství? 

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Redakce BM

Redakce BM

Redakci BezvaMaminka.cz tvoří maminky, pedagožky a psycholožky, které svou roli milují, a proto chtějí své zkušenosti předávat dál, aby bylo na světě více Bezva Maminek.