Dostatečně hluboký a dlouhý spánek je základním předpokladem pro dobré fungování dětí i jejich rodičů. Ačkoliv u miminek je přerušovaný spánek normální, u starších dětí může být časté buzení způsobeno vnějšími vlivy. Jejich odstranění pomůže zlepšení kvality dětského spánku, se kterou jde ruku v ruce dostatek energie i dobrá nálada.
Aby spalo miminko
Je důležité pochopit, že časté buzení miminek v noci, jakkoliv je pro rodiče deprimující, je zkrátka přirozené. Lepší spánek ale můžete podpořit třeba tím, že přibližně hodinu před usnutím budete s miminkem fungovat v klidovém režimu, zklidníte se a naladíte na spánek. Pomůže koupel, masáž a mazlení. Část dětí se budí kvůli hladu nebo naopak bolesti bříška, bude proto potřeba vyladit krmení, případně před spaním použít speciální kapky proti nadýmání. Důvodem přerušovaného spánku může být také horko, zima, příliš velké množství vjemů během dne nebo růst zoubků. A ještě jeden tip: některá miminka spí lépe, když nemají kolem sebe příliš prostoru, například pokud jsou zabalené ve volné zavinovačce.
Budící se batole
Miminko vyrostlo v batole a vy si plánujete, že se konečně vyspíte, jenže opak je pravdou? Příčin nespavosti vašeho dítka může být mnoho: separační úzkost, růstové bolesti i strach ze tmy. I tady je zásadní přístup rodičů: toto období přejde, nestresujte zbytečně sebe ani dítě, a pokuste se je zpříjemnit vám oběma. Není dobré uspávat hned po jídle, rozhodně nedoporučujeme sledování televize, a pokud ano, tak ne poslední hodinu před spánkem. Vytvořte si takový rituál, který bude vyhovovat všem zúčastněným. Pokud dítě v noci s pláčem přichází ze své postýlky k vám, nechte ho dospat u sebe, budete oba odpočatější, než když je přinutíte vrátit se do své postele a po uspání přijde ještě dvakrát. Pro malé děti je zásadní pocit jistoty, kterou má ve svých rodičích, neslibujte mu proto, že může spát u vás, pokud ho v noci přenesete. To si raději přichystejte spaní v pokojíčku a v případě potřeby se přesuňte.
Noční děsy u předškoláků
Starší děti většinou spí celou noc, pokud je nebudí bolest či noční můry nebo děsy. Těm se předchází jen těžko. Pomoci může pomazlení a důkladné prodiskutování celé situace, vysvětlení, že se věci nedějí doopravdy. Nočními děsy trpí častěji chlapci než dívky a riziko jejich výskytu zvyšuje nadměrný přísun cukru, nadměrná únava, stres či cizí prostředí. I tady pomáhá rutina před spánkem, eliminace vzruchů typu televize nebo tablet, přiměřená únava a plánování spánku na optimální čas, tedy ne příliš pozdě, ani příliš brzy.
I když je dlouholetý přerušovaný spánek extrémně náročný i pro rodiče, kteří potřebují přes den fungovat, je důležité mít na paměti, že se jedná o jev, který jednoho krásného dne pomine. Do té doby vám přejeme hodně sil a prostoru pro odpočinek.