Unavená hned po probuzení? 5 tipů, jak zlepšit spánek

Mateřství přináší spoustu radostí, avšak najdou se i strasti – jednou z těch nejčastěji zmiňovaných je bezesporu nedostatek spánku, který je s výchovou dětí prakticky neodmyslitelně spjat. Abychom vám alespoň částečně pomohli bojovat s únavou jdoucí ruku v ruce s nedostatkem spánku, tak vám níže přinášíme tipy pro maminky, jak se dobře vyspat, abyste po ránu opět mohla překypovat energií a cítila se vyspale. Protože kvalita spánku je mnohdy důležitější než jeho kvantita – vyspat kvalitně se totiž můžete i když se vám zrovna nepodaří spát učebnicových 8 hodin. 

Jídlo má obrovský vliv na kvalitu spánku 

Pro? sp�me - Odhalte s�lu sp�nku a sn?n� - Matthew Walker
Odhalte sílu spánku a snění.

Ranní únava má hodně co dočinění s tím, co večer konzumujete. Nechoďte tedy nikdy spát přejedená, obzvláště se vyvarujte těžkým jídlům a velkým porcím několik hodin před ulehnutím. Stejně tak ale nechoďte spát úplně hladová – i to povede k tomu, že se ráno budete cítit absolutně bez energie. V neposlední řadě vyřaďte z repertoáru položky obsahující kofein, nikotin a alkohol, jež mají stimulační účinky a bránily by vám tak v rychlém usnutí. 

Pro kvalitní spánek je klid naprostou nezbytností 

Udělejte vše pro to, aby pláč vašeho dítěte byl tím opravdu jediným rušivým elementem, jež vás může v noci probrat z poklidného spánku. Obzvláště během mateřství se snažte ze své ložnice udělat oázu klidu. To znamená vždy si vypněte telefon i všechna další elektronická zařízení (logicky vyjma chůvičky) před spánkem. Dále dbejte na to, aby byl pokoj maximálně zatemněný, bylo v něm ticho a teplota ideální k usnutí (kolem 18 až 19 stupňů). 

Spěte stejně jako dítě 

Děti mají na rozdíl od dospělých odlišný spánkový harmonogram a tomu dospěláckému se prostě přizpůsobit nedokáží. Avšak je potřeba si uvědomit, že malé děti v průměru naspí i více než 10 hodin denně. Smysl tedy dává, když se maminka přizpůsobí dětskému spánkovému režimu – tím naspíte potřebný počet hodin a zbavíte se únavy. Pokud vám to tedy situace dovoluje, tak choďte každý den spát s dětmi i po obědě. 

Dejte spánku maximální prioritu 

Maminky, nezapomeňte ani na vaši imunitu.

Spánek by měl být především v rané fázi mateřství jasnou prioritou číslo jedna. Takže příště až budete řešit, jestli dáte přednost vysávání či vyklízení myčky, nebo si raději půjdete zdřímnout, tak volba by vždy měla padnout na spánek. Přátelé i rodina samozřejmě pochopí, že je v domě na chvilku větší nepořádek než obvykle. 

Vyhledejte pomoc u známých 

Za předpokladu, že partner žije s vámi, tak trvejte na tom, abyste se v noční péči o dítě pravidelně střídali – to totiž v konečném důsledku bude ku prospěchu vám oběma. Pokud máte rodiče, jež jsou ochotni se čas od času o vaši ratolest postarat, tak toho bez výčitek svědomí využijte a volný čas využijte k prospání se. 

Pokud nemáte nikoho, komu byste dítě svěřila, tak se snažte si noční péče maximálně zjednodušit. Například umístěte postýlku hned vedle vaší postele, abyste nemusela v noci zbytečně vstávat a ještě více tak narušovat svůj spánkový cyklus. 

Přečtěte si: Jste krásná: Značka oblečení TooMoms podporuje maminky

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Redakce BM

Redakce BM

Redakci BezvaMaminka.cz tvoří maminky, pedagožky a psycholožky, které svou roli milují, a proto chtějí své zkušenosti předávat dál, aby bylo na světě více Bezva Maminek.