Jak na klidný spánek u dětí

Dostatečně hluboký a dlouhý spánek je základním předpokladem pro dobré fungování dětí i jejich rodičů. Ačkoliv u miminek je přerušovaný spánek normální, u starších dětí může být časté buzení způsobeno vnějšími vlivy. Jejich odstranění pomůže zlepšení kvality dětského spánku, se kterou jde ruku v ruce dostatek energie i dobrá nálada.

Kojenecký olej na zoubky

Aby spalo miminko

Je důležité pochopit, že časté buzení miminek v noci, jakkoliv je pro rodiče deprimující, je zkrátka přirozené. Lepší spánek ale můžete podpořit třeba tím, že přibližně hodinu před usnutím budete s miminkem fungovat v klidovém režimu, zklidníte se a naladíte na spánek. Pomůže koupel, masáž a mazlení. Část dětí se budí kvůli hladu nebo naopak bolesti bříška, bude proto potřeba vyladit krmení, případně před spaním použít speciální kapky proti nadýmání. Důvodem přerušovaného spánku může být také horko, zima, příliš velké množství vjemů během dne nebo růst zoubků. A ještě jeden tip: některá miminka spí lépe, když nemají kolem sebe příliš prostoru, například pokud jsou zabalené ve volné zavinovačce.

Bioaktivní směs pro děti Klidný spánek

Budící se batole

Miminko vyrostlo v batole a vy si plánujete, že se konečně vyspíte, jenže opak je pravdou? Příčin nespavosti vašeho dítka může být mnoho: separační úzkost, růstové bolesti i strach ze tmy. I tady je zásadní přístup rodičů: toto období přejde, nestresujte zbytečně sebe ani dítě, a pokuste se je zpříjemnit vám oběma. Není dobré uspávat hned po jídle, rozhodně nedoporučujeme sledování televize, a pokud ano, tak ne poslední hodinu před spánkem. Vytvořte si takový rituál, který bude vyhovovat všem zúčastněným. Pokud dítě v noci s pláčem přichází ze své postýlky k vám, nechte ho dospat u sebe, budete oba odpočatější, než když je přinutíte vrátit se do své postele a po uspání přijde ještě dvakrát. Pro malé děti je zásadní pocit jistoty, kterou má ve svých rodičích, neslibujte mu proto, že může spát u vás, pokud ho v noci přenesete. To si raději přichystejte spaní v pokojíčku a v případě potřeby se přesuňte.

Nobilis Tilia Dětská pěna do koupele Matylda

Noční děsy u předškoláků

Starší děti většinou spí celou noc, pokud je nebudí bolest či noční můry nebo děsy. Těm se předchází jen těžko. Pomoci může pomazlení a důkladné prodiskutování celé situace, vysvětlení, že se věci nedějí doopravdy. Nočními děsy trpí častěji chlapci než dívky a riziko jejich výskytu zvyšuje nadměrný přísun cukru, nadměrná únava, stres či cizí prostředí. I tady pomáhá rutina před spánkem, eliminace vzruchů typu televize nebo tablet, přiměřená únava a plánování spánku na optimální čas, tedy ne příliš pozdě, ani příliš brzy.

I když je dlouholetý přerušovaný spánek extrémně náročný i pro rodiče, kteří potřebují přes den fungovat, je důležité mít na paměti, že se jedná o jev, který jednoho krásného dne pomine. Do té doby vám přejeme hodně sil a prostoru pro odpočinek.

Unavená hned po probuzení? 5 tipů, jak zlepšit spánek

Maminky, nezapomeňte ani na vaši imunitu.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Tereza Dvořáková

Tereza Dvořáková

Už od studií mě to táhlo k výchově a vzdělávání. Díky tomu jsem vystudovala pedagogickou fakultu a získané znalosti následně využila jako pedagog na ZŠ. Protože mám ráda výzvy a chtěla jsem se naučit něco nového, změnila jsem profesi úplně a mohla jsem konečně propojit vše, co mě baví - výchova a vzdělávání v souvislosti s online marketingem, copywritingem (www.psanimebavi.cz) a grafikou. Své práci se mohu věnovat i na rodičovské dovolené a vše hezky funguje.