Babička nebo mateřská školka? Oboje má svá pro a proti!

Nejeden rodič musel – nebo chtěl –  ještě v době trvání mateřské či rodičovské dovolené nastoupit do práce. Někoho k tomu vedl stereotyp, který mu po nějaké době, kterou strávil s dítětem doma, začal lézt na mozek. Jiného k tomu dovedla složitá finanční situace, protože co si budeme nalhávat – s penězi to kolikrát není jednoduché.

Možná i vy zvažujete, že se vrátíte do práce, ačkoli byste ještě nemuseli, protože vám stále běží mateřská či rodičovská dovolená. Nyní si pohráváte s myšlenkou, jestli bude pro vaše dítě lepší mateřská školka, nebo jestli mu bude mnohem lépe u babičky, která se nabídla s hlídáním.

K babičce nebo do školky? Toť dilema!

Někteří rodiče nemají na výběr – babičky jsou třeba ještě pracovně čilé a nemohou tak vnoučata pohlídat. Pakliže ale na výběr máte, pak jste postaveni před celkem složité rozhodnutí.

Je jasné, že pro své dítě chcete jen to nejlepší a přejete si, aby pro něho nastalé změny byly co možná nejmenší komplikací. Proto zvažujete, jestli bude lepším řešením babička, kterou dobře zná, nebo mateřská školka, která do jeho života může mnohé přinést.

Pokud si s rozhodnutím nevíte rady a začíná vás tlačit čas, zkuste si přečíst následující řádky. Možná vám dají potřebnou odpověď, díky které už konečně budete mít jasno.

Berte ohled na své dítě

Pokud vám něco můžeme poradit – berte ohled na své dítě. Jak je známo, každé dítě je jiné. Některé děti jsou například již ve věku 2 až 2,5 roku hodně komunikativní, nebojí se cizích lidí, jsou hravé a dětem se nestraní.

V takovém případě je možná na místě zvážit mateřskou školku, kde se přátelskému dítku bude mezi dětmi líbit.

Jiné je to samozřejmě v případě, kdy máte doma bojácnou ratolest, která se stydí, straní se a vy z dítěte máte pocit, že na školku plnou nových kamarádů ještě není připravené. Tehdy bude asi rozumnější variantou babička, kterou dítě dobře zná. Zároveň bude trávit čas v prostředí, které je mu příjemné, takže pro něho nastalé změny nebudou takovým šokem.

Každá varianta má svá pro a proti

Co si budeme namlouvat – každá mince má dvě strany. Proto vás asi nepřekvapí, když řekneme, že mateřská školka i babička mají svá pro a proti. Co se mateřské školky týče, za negativum můžeme označit fakt, že si dítě na nové prostředí, děti i paní učitelky musí zvyknout.

Zvyknout si musí i na zcela odlišný režim a to pro něho může být zpočátku velmi náročné. Na druhou stranu si ve školce užije spoustu zábavy, získá nové kamarády, ve školce děti neustále něco podnikají a tvoří. Takže o zábavu určitě nouze nebude.

A co hlídání u babičky? Tam je výhodou znalost prostředí i samotné babičky, takže odpadá nutnost si zvykat a přizpůsobovat se. Pro rodiče je hlídání u babičky pohodlnější v tom, že nemusí příchod či odchod dítěte přizpůsobovat svému zaměstnání.

Na druhou stranu se dítko u babičky může po čase začít nudit. Není-li babička zrovna aktivní typ, který by pro dítě každý den vymýšlel stále nové a nové aktivity. Pak se může stát, že po určité době začne dítě pociťovat stereotyp.

5+1 tipů, jak pracovat efektivně (nejen na rodičovské)

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Redakce BM

Redakce BM

Redakci BezvaMaminka.cz tvoří maminky, pedagožky a psycholožky, které svou roli milují, a proto chtějí své zkušenosti předávat dál, aby bylo na světě více Bezva Maminek.