Nalaďte se na svou pánev

Příčinou neplodnosti, inkontinence nebo špatného prožívání intimity může být odpojení se od vlastního ženství. Všichni někam spěcháme, na nic nemáme čas a zapomínáme vnímat sebe sami. Co s tím můžeme dělat?

Začněte u svého pánevního dna

Možná to ani nevíte, ale pánevní dno tvoří velmi důležitou oporu pro dělohu, močový měchýř a konečník. Na správném fungování těchto orgánů závisí pevnost a funkčnost pánevního dna a jeho svalů. Protože jsou tyto orgány umístěny v dolní polovině těla, jsou celý život vystaveny velké zátěži, která na ně shora tlačí.

Kvůli stresu, přetěžování, a hlavně sedavému životnímu stylu, který bohužel k dnešní době patří, narůstá počet žen s ochablými svaly pánevního dna. Také porody, potraty a jiné gynekologické zásahy mají na pánevní dno negativní vliv.

S nedostatečnou funkcí pánevního dna se v dnešní společnosti setkáváme téměř všichni a nejde pouze o obávanou inkontinenci, ale často i o poruchy plodnosti a prožívání intimity.

Mohlo by vás zajímat: Jak pečovat o pokožku (nejen) v těhotenství? Recenze: Yope Hydratační tělové mléko

Svaly pánevního dna musí každý den zvládat nápor celé dutiny břišní, jsou zapojeny i při běžném kašlání, kýchání, rýmě, ale i astmatu, sexu, porodu, při vstávání, skákání, zkrátka při fyzické aktivitě. Právě fyzická aktivita je pro svaly pánevního dna klíčová, protože bez ní velice rychle ochabuje a tím může ztrácet svou funkčnost.

Odpojeni od své pánve?

Je třeba ale zdůraznit, že pánevní dno není pouze o svalech. Je také o pocitech, emocích a energii. Některé ženy mohou do svého pánevního dna ukrývat vytěsněné vzpomínky, které zůstaly v těle a mohou mít vliv na ženské potíže. Kvůli tomu je právě pánevní dno jedno z nejvíce psychosomaticky zatížených míst u ženy.

Zároveň se jedná o svaly transformační, související s početím a narozením. Mnoho žen i mužů je „odpojeno“ od své pánve a žijí „od pasu nahoru“. Je třeba najít sílu ve svém skutečném středu, sílu z vlastního dna.

Mezi nejčastější obtíže spojené s ochablými nebo přetíženými svaly pánevního dna jsou:

  • Močová inkontinence
  • Hyperaktivní močový měchýř
  • Sestup pánevních orgánů (prolaps dělohy)
  • Kostrčový syndrom
  • Bolestivá menstruace (přílišné napětí v pánvi)

Pokud řešíte aktuálně některý z těchto problémů, můžete řešení konzultovat s Mgr. Lucií Kafkovou na www.mojezdravapanev.cz.

Toužíte po miminku? Jonášova metoda početí vám může pomoci!

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Sylva Vojtíšková

Sylva Vojtíšková

Jsem máma dvou malých dětí, učitelka ve výslužbě, která miluje cestování a poznávání nových míst. Abych mohla inspirovala ostatní, píši o tom blog (www.rodinacestuje.cz).