Rostou zoubky: kdy, jak to poznám a co na bolest?

Růst prvního zoubku je milníkem a dlouho očekávanou událostí v každé rodině s malým miminkem. Oteklé dásně a světlé místo s prosvítajícím zoubkem jsou jasným znamením, že úsměv vašeho děťátka brzy získá zářivě bílý doplněk. Od této chvíle bude zoubků přibývat. Někdy vyroste jeden, jindy se budou na svět drát po dvou či třech, jisté ale je, že si jen tak nevydechnete: dětský chrup čítající 20 mléčných zubů bývá kompletní mezi druhým a třetím rokem, kdy vyroste poslední sada stoliček.

Kdy začínají růst zoubky?

První mléčný zub většině miminek vykoukne kolem 6. měsíce věku, nejčastěji se jedná o spodní řezák. Výjimka však potvrzuje pravidlo: přibližně jeden z 3 000 novorozenců se narodí s jedním nebo více zoubky, jiné děti jsou bezzubé ještě na své první narozeninové oslavě. Každé dítě je originál, nemusíte mít obavy, když se u vás začne první zoubek klubat výrazně dříve nebo později. Pokud nevidíte náznak zubu ani po prvních narozeninách, pro klid duše se poraďte s pediatrem nebo stomatologem.

Jak poznám, že rostou zoubky?

U malého procenta šťastných dětí  (a rodičů) nezpůsobuje růst zoubků žádné nepříjemné doprovodné projevy a zoubky zkrátka jen přibývají a přibývají. Přibližně 80 procent rodičů ale uvádí, že jejich děti měly jeden nebo více příznaků růstu zubů. Mezi ty nejčastější patří:

  • podrážděnost a plačtivost
  • zhoršená kvalita spánku
  • otoky dásní
  • slintání
  • nechutenství
  • vyrážka kolem úst
  • teplota
  • průjem
  • okusování a kousání
  • tření uší

Všechny tyto symptomy mohou, ale nemusejí znamenat, že se blíží nový zoubek; může jít také o některou z častých dětských nemocí nebo o obyčejné nachlazení. V každém případě je třeba těmto projevům věnovat pozornost a snažit se děťátku toto nepříjemné období ulehčit.

Jak miminku ulevit?

Základní rada, která zmírní veškeré fyzické nepohodlí vašeho malého pokladu, zní: mazlit se, mazlit se, mazlit se! Fyzickou přítomností a dotyky miminku poskytne pocit útěchy a ujištění. Neméně důležité je chlazení prořezávajících se zoubků. Můžete nabídnout kousátko nebo kousek mražené zeleniny. Existují i chladicí gely, masážní olejíčky na tvářičky nebo dásně, hitem posledních let jsou jantarové korálky na krk. Horečku, která se při růstu zoubků často objevuje, můžete srazit sirupem nebo čípkem, miminku se pak bude lépe spát. Dávejte pozor na opruzení, doprovodný průjem je agresivní a je třeba zadeček důkladně omývat, větrat a mazat, abyste předešli vzniku bolavých míst.

Ulevte vašemu miminku od bolesti prořezávajících se zoubků. Kojenecký olej na zoubky Jakoubek namažete na dásně, tváře a za uši. Jemně vmasírujte, čímž odvedete i pozornost dítěte od bolesti, a vůně heřmánku a levandule miminko uklidní.

Vybíráme vhodnou zubní pastu pro děti

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Redakce BM

Redakce BM

Redakci BezvaMaminka.cz tvoří maminky, pedagožky a psycholožky, které svou roli milují, a proto chtějí své zkušenosti předávat dál, aby bylo na světě více Bezva Maminek.