Tvrdnutí bříška v těhotenství – proč se objevuje a co vlastně znamená?

Tvrdnutí bříška představuje jednu z velmi častých komplikací, které dokážou těhotné ženy nepříjemně potrápit a mnohdy i překvapit.

Zpravidla se nejedná o stav, který by byl pro budoucí maminku kdovíjak bolestivý, přesto se většina těhulek shodne na tom, že je tvrdnutí bříška nepříjemné a protivné. Pokud čekáte miminko a čas od času vám bříško ztuhne, že najednou máte pocit, jako byste místo břicha měli kámen, pak je logické, že se ptáte, co tvrdnutí bříška znamená a proč se v těhotenství objevuje.

Na Econea.cz najdete celou řadu šetrných produktů pro vás i vaše miminko.

Proč se tvrdnutí bříška v těhotenství objevuje?

V těhotenství na sobě ženy pozorují celou řadu změn – ať už těch fyzických, nebo psychických. Tvrdnutí bříška patří mezi ty fyzické a určitě se nemusíte bát, že byste tento častý jev nepoznali nebo nezaznamenali.

Tvrdnutí se projevuje jako nepříjemný (může být lehce bolestivý) pocit, při kterém dochází k napínání děložního svalstva. Projeví se tak, že vám bříško ztuhne a na dotek bude opravdu tvrdé.

A proč se v těhotenství objevuje? To je otázka, na kterou se určitě ptáte i vy, stejně asi jako každá maminka, kterou tvrdnutí začne čas od času překvapovat. Nejčastějším důvodem vedoucím k tvrdnutí (tedy k napínání děložního svalstva) je běžná děložní činnost.

Mohlo by se vám hodit: Bylinné čaje v období těhotenství či po porodu

čaj pro těhotné ženy
Dopřejte si bylinkový čaj.

Nejedná se o nic nebezpečného a s tímto stavem musíte především na konci těhotenství počítat. Za tvrdnutím může stát i namáhavější činnost, například po delší procházce nebo náročnějším úklidu.

Je potřeba navštívit lékaře?

Když budoucí mamince citelně ztvrdne bříško poprvé, je jasné, že se možná trochu vyděsí. Některé z nich se okamžitě objednají k lékaři, protože mají strach, že se s jejich miminkem něco děje a ony tak chtějí mít jistotu, že je všechno v pořádku.

Zde bychom rádi zmínili, že při tvrdnutí bříška není zpravidla nutné utíkat za doktorem, protože se jedná o normální a běžný stav, který potrápí maminky především ke konci těhotenství (objevit se ale může i dříve).

Návštěva lékaře je na místě pouze tehdy, kdy jste ještě nepřekročili 34. týden těhotenství a bříško vám během jediného dne ztvrdne více jak 15x. Po 35. týdnu těhotenství by vám pak bříško nemělo tvrdnout více jak 30x za den. Pakliže zpozorujete častější tvrdnutí bříška, informujte o tom lékaře, aby mohl vyloučit, že se nejedná o hrozící předčasný porod.

Tvrdnutí nebo poslíčci?

Nejedna maminek mylně zamění tvrdnutí bříška za poslíčky, což jsou bolesti, jež se zpravidla objevují cca 2-3 týdny před porodem. V tomto případě se jedná o děložní stahy, které se objevují pravidelně a které slouží k přípravě dělohy na nadcházející porod. Chcete-li se ujistit, jestli se jedná o poslíčky nebo o tvrdnutí, doporučujeme dát si teplou vanu nebo sprchu – teplá voda poslíčky rozežene.

Co všechno víte o hlenové zátce?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Redakce BM

Redakce BM

Redakci BezvaMaminka.cz tvoří maminky, pedagožky a psycholožky, které svou roli milují, a proto chtějí své zkušenosti předávat dál, aby bylo na světě více Bezva Maminek.