5 zero waste tipů do domácnosti pro každého

Možná patříte mezi ty, kteří si každý leden dávají novoroční předsevzetí, které ale nakonec nedodrží. Možná byste to letos chtěli jinak – toužíte po změně nebo chcete pomoct planetě. V tomto článku najdete tipy, které vám pomohou snížit množství odpadů v domácnosti a nebudou vás stát téměř nic. Každá změna se počítá a nejjednodušší je začít u sebe. 

Jednorázové odličovací tamponky

Pokud se líčíte, pravděpodobně používáte při své večerní rutině vatové tamponky. Odstraní make-up a po použití se vyhodí. Zamyslely jste se někdy nad tím, kolik odpadu takto vyprodukujete a jak dlouho se chemicky bělené tamponky v přírodě rozkládají? 

Změna je snadná. Látkové odličovací tamponky po použití místo do koše putují do pračky. Tamponky vyperete spolu s ručníky, pokud na nich zůstanou skvrny třeba od voděodolné řasenky, příště je před praním potřete žlučovým mýdlem. Znovu použitelné tamponky se dají pořídit v e-shopech na internetu, bezobalových obchodech, prodejnách zdravé výživy, ale najdete je už i v drogeriových řetězcích. Pokud si rozumíte s šicím strojem, můžete si ze zbytků látek vyrobit barevná kolečka za pár korun samy.

odlicovaci_tamponky_latkove

Igelitové tašky a sáčky

Boj proti jednorázovým plastům svádí lidstvo už pár let. Změna určitě nenastana ze dne na den, ale každý z nás se může zapojit. Stačí si jen s sebou na nákup přibalit znovu použitelné sáčky na pečivo nebo zeleninu. Sáčky jsou průhledné, takže na pokladně s nimi nebudete mít problém. V některých supermarketech je můžete pořídit hned vedle váhy na vážení ovoce a zeleniny, pro případ, že zapomenete. Nákup si pak domů odnesete v látkové tašce nebo pevnější tašce na více použití. 

Vonné ubrousky do sušičky

Pokud sušíte prádlo v sušičce, pravděpodobně nepoužíváte aviváž. Přesto chcete, aby vaše prádlo vonělo a tak při sušení používáte ubrousky, které po jednom použití putují do dopadkového koše. Tyto ubrousky si snadno vyrobíte doma a můžete je používat nekonečně dlouho. Stačí vám kousky látky, které dáte do skleničky, nalijete k nim cca 2cm octa a pár kapek esenciálního oleje podle vlastní volby. Jeden nebo dva látkové ubrousky vhodíte s mokrým prádlem do sušičky a po usušení vrátíte ubrousky do skleničky. 

Nástroje na mytí nádobí

silikonova_houbička na nádobíHoubičky na mytí nádobí důvěrně známe. Díky vlhkosti jsou ideálním místem pro množení bakterií a měly by se tedy měnit každý týden. Tento zbytečný odpad můžete nahradit silikonovými houbičkami. Z jedné strany mají silikonové “vlásky”, ze druhé jsou výstupky. Fungují stejně jako pěnové houbičky, s tím rozdílem, že se v nich neusazují bakterie. Můžete je vyvařit nebo nechat projet mycím cyklem v myčce, abyste si byly jisté jejich čistotou.

Různé kuchyňské utěrky a papírové ubrousky můžete s klidným svědomím nahradit bio odbouratelnými hadříky, které se rozloží na kompostu. Některé hadříky se dají i prát a můžete je tak používat opakovaně. 

Bambusové kartáčky na zuby

Kartáček na zuby by se měl měnit každé tři měsíce. Pro redukci množství odpadu je dobré nahradit klasický plastový kartáček bambusovou variantou. Při použití nepoznáte rozdíl a přitom když kartáček doslouží, můžete ho s klidným svědomím dát rozložit na kompost.

4 zero waste tipy, které zvládne každý

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Jana Frantíková

Jana Frantíková

Jsem máma dvou kluků, kteří, ač mají stejné rodiče, jsou každý úplně jiný a neustále mě překvapují. Jsem učitelka na základní škole, kde se snažím předávat dál lásku k jazykům. Táhne mě to k alternativnímu vzdělávání a sama se neustále vzdělávám. Ráda cestuji po krásách Česka i do zahraničí, čtu a peču.