Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Bylo tomu tak vždycky a je tomu tak i dnes. Ale tlak na dnešní rodiče je mnohem větší skrze sociální sítě, kde jsou publikovány dokonalé fotografie dokonalých maminek a jejich dětí, což vede ke srovnávání se s ostatními a vyvolání potřeby být ještě lepší rodič. Pozor ale na klam sociálních sítí – jedná se stále jen o výstřižek ze života normální rodiny. Nesnažte se být dokonalý rodič, protože negativní vliv to má především na vaše dítě, a to přece nechcete.
Rodič perfekcionista – jak poznáte, že se vás to týká?
Rodič perfekcionista potřebuje být nejlepší, a to v každé oblasti jeho života. Má své cíle, kterých když úspěšně dosáhne, stejně není spokojen a jde dál. Někteří perfekcionističtí rodiče očekávají nejlepší výsledky od sebe, jiní ale i od svých dětí.
Znaky perfekcionistického rodiče:
- obviňuje se, že jeho dítě neuspělo
- porovnává se s ostatními rodiči a chce být lepší
- trápí se, že pro své dítě nedělá dost, i přes to, že toho dělá hodně
- často se kritizuje
Znaky perfekcionistického rodiče, který si žádá to nejlepší i od svého dítěte:
- organizuje a řídí své dítě při plnění drobných úkolů
- více kritizuje než chválí
- tlačí dítě do plnění snů rodičů
- vyvíjí tlak na dítě, aby bylo (nej) lepší
Negativní vliv perfekcionistického rodiče na dítě:
- děti, které si myslí, že musí být dokonalé a nesmí udělat chybu, jsou náchylné k duševním problémům, depresím, úzkostem a poruchám příjmu potravy
- pokud jsou cíle nastaveny příliš vysoko, je pravděpodobné, že dítě zklame nebo že to rovnou vzdá
Kdo má předpoklady, že bude perfekcionistický rodič?
Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Ale je skupina, která má k tomu větší předpoklady, a to jsou pracující matky. Ženy, které byly zvyklé pracovat pod tlakem a prosadit se v práci, mají vysoký předpoklad, že budou také chtít dosahovat skvělých výsledků v roli rodiče, ale i svých dětí. To samé se týká i otců.
Je tu ale rozdíl mezi rodičem perfekcionistou a rodičem, který má na své dítě (rozumné) nároky. Mít nároky je dobré, protože určují očekávání a dítěti to pomáhá uspět v životě.
Tipy, jak se vyvarovat perfekcionistického chování ve výchově dětí
Pokud máte sklony k perfekcionistickému chování (podle výše uvedených znaků), máme pro vás pár tipů, jak se takového chování vyvarovat při výchově dětí. Prospěje to vztahu s vašim dítětem, vašemu psychickému zdraví a především budoucímu úspěchu dítěte.
- Zaměřte se na úspěch – i když se vaší ratolesti něco nepodaří (prohra, neúspěch) pochvalte ho za to, v čem byl dobrý a řekněte si, co by se příště mohlo udělat lépe.
- Myslete na pravidlo: chybovat je lidské. A u dětí to platí trojnásobně – děti běžně dělají chyby, protože je to pro ně příležitost naučit se něco nového (a i dospělí by si z toho měli vzít příklad).
- Neporovnávejte se s ostatními – to co vidíte u ostatních, to je jen úryvek z jejich života.
- Zaměřte se na to, co vám v rodičovství jde nejlépe. Umíte vymyslet pro děti zábavný program na víkend? Ušít jim obleček? Nebo upéct skvělý dort? Super!
- Pochvalte dítě za proces – oceňte to, jakým způsobem činnost dělal – ne za konečný výsledek.
Přirozenou součástí vývoje dítěte je experimentování, objevování, zkoušení nového. Často udělají chybu, která je něco nového naučí a posune dál v jejich vývoji. A že z té čmáranice není poznat, co to vlastně je? Ocenit můžete to, že to alespoň zkusil, že si třeba hezky po sobě uklidil pastelky nebo že se rozhodl, že obrázek věnuje právě vám. Vždycky se dá najít něco pozitivního.