Jak vybrat dětem první botičky

Výběr prvních botiček je velká událost. Znamená to, že z vašeho miminka začíná být pomalu ale jistě samostatná jednotka. Babičky na vás tlačí, abyste pořídili první botičky. Hlavně s pevnou patou, pevně utažené kolem kotníčku a s malým opatkem. Je to opravdu to pravé pro rozvíjející se nožku? Na trhu je velký výběr. Ale jak vybrat boty, které nožičce začínajícího chodce neublíží?

Nechodící děti boty nepotřebují

Při nákupu dětského mini oblečení jste nejspíš narazila i na botičky ve velikostech 6-10, 8-12 nebo 12-18. Tyto botičky jsou opravdu roztomilé, jako třešnička na dortu k roztomilému outfitu vašeho pokladu. Pokud je využijete například na rodinné focení nebo výjimečně na jednorázovou událost, nic se nestane. Ale nechodící děti opravdu na nohou nic nepotřebují. I při výběru ponožek dbejte na to, aby nebyly příliš těsné a nedeformovaly prstíky. Nejzdravější je dát chodidlům a prstům prostor.

Pro začínající chodce

Váš drobeček si stoupá u nábytku a možná si říkáte, že už byste měla pořídit botičky pro případ, že se rozběhne. Pokud doma nemáte chladnou podlahu, vystačíte si s ponožkami s protiskluzem. Stejně jako u prvního bodu dbejte na to, aby ponožky byly dostatečně volné. 

Na první krůčky vašemu potomkovi pořiďte nejlépe kožené capáčky. Nožičku ochrání, tepelně izolují a přitom umožní dostatečné posilování svalů a přirozený pohyb. Děti v nich mohou běhat doma a pokud je sucho, tak i venku.

Co když se chodec rozhodne vyrazit do světa v zimě? Nejlepší volbou budou pohodlné barefoot boty. 

Mohlo by vás zajímat:

3 zásady, jak chránit děti před sluníčkem

Co je to barefoot

Barefoot v překladu znamená „bosé nohy“. Jsou to boty, které se snaží imitovat chůzi naboso, která je pro lidskou nohu přirozená. Na chodidle se tak posilují svaly, které přispívají k vytvoření nožní klemby, posilují se kotníky a lepší se držení těla. Dítě získá lepší stabilitu při pohybu v terénu. Nenajdete u nich žádné zpevněné kotníky, opatky a pevné podrážky. Naopak, při výběru dbejte na to, aby se bota dala srolovat jak na délku, tak i napříč. Důležitý je i správný nadměrek, který by u barefootové boty měl být 0,5-1,2 cm. Důležitá je i šířka stélky, na kterou se u běžných bot nebere ohled.

Jak správně určit velikost

Napoprvé se raději vydejte do specializované prodejny barefootové obuvi. Naštěstí se tyto prodejny objevují už i v malých městech. Pokud přeci jen žádnou v okolí nemáte, vyhledejte si online obchod. Většina obchodů je schopná poradit s výběrem i online.

Jak správně změřit dítku nohu, které je neustále v pohybu a nepostojí? Zapomeňte na to, že vám dítě poví, jestli ho obuté boty tlačí. Toho děti nejsou schopny ještě ani v první třídě. Také tlačení na palec přes botu není úplně spolehlivé, protože děti často skrčí paleček. Ale nezoufejte, jeden trik existuje. Položte na zem papír a do ruky si připravte fixu nebo pastelku. Dítě si stoupne nohou na papír a vy rychlostí blesku obkreslíte chodidlo. To samé zopakujte s druhou nohou, rozdíl ve velikosti může být až 1 cm.  

Změřte délku i šířku a na délku přidejte potřebný nadměrek a získáte rozměry, které potřebujete. Obrys chodidla můžete i vystřihnout a použít při zkoušení, pokud s vámi z nějakého důvodu dítě do obchodu nemůže. Ideální je, když ze zkoušené boty vytáhnete stélku. Jasně tak uvidíte, jestli se obrys chodidla shoduje s vnitřkem boty. 

Jak dlouho mám barefoot boty kupovat?

To je zcela na vás. Podle odborníků se dětská noha vyvíjí do 6 let. Teprve v tomto věku se začne tvořit nožní klenba, proto mají malé děti nožky rozpláclé. Tento proces nastane automaticky a přirozeně, za normálních okolností ho není potřeba podporovat vložkami do bot. Barefoot boty ale mají svůj význam i po šestých narozeninách. Umožňují chodidlu přirozený pohyb, působí preventivně proti vbočeným palcům, kuřím okům nebo ostruhám. Nutí svého nositele našlapovat tak, jak našlapovali naši předkové a jak to našemu pohybovému aparátu vyhovuje. Svaly na chodidle vnímají podklad, po kterém kráčíme, přizpůsobují se mu a tím se posilují. Vyrábějí se barefoot boty i pro dospělé, jen vás možná vyděsí fakt, že budete nejspíš potřebovat větší číslo, než na které jste zvyklí. Chodidlo se totiž nebude mačkat v nepřirozeně těsné nebo zvláštně tvarované botě.

Dobrá zpráva je, že jsou k dostání i přezůvky do školky, které designově vypadají jako klasické bačkůrky, ale splňují barefootové požadavky. Nemusíte tedy čelit učitelkám ze školky a přitom bude mít vaše dítě celý den na noze zdravou obuv.

Barefoot obuv má celou řadu výhod a dokáže i hodně problémů s chůzí vyřešit, pokud ale vaše dítě bojuje s nějakou vadou nebo docházíte na fyzioterapii, poraďte se raději s odborníkem.

 

 

Nosíme děti: 3 rady jak přežít léto

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Jana Frantíková

Jana Frantíková

Jsem máma dvou kluků, kteří, ač mají stejné rodiče, jsou každý úplně jiný a neustále mě překvapují. Jsem učitelka na základní škole, kde se snažím předávat dál lásku k jazykům. Táhne mě to k alternativnímu vzdělávání a sama se neustále vzdělávám. Ráda cestuji po krásách Česka i do zahraničí, čtu a peču.