Vánoční tvoření s dětmi 1. díl – vánoční přáníčko, které potěší

Předvánoční čas je spojený s chystáním se na Štědrý den a výzdobou domácnosti. Rodiny tráví více času spolu, venku je brzy tma a tak se často stane, že s dětmi dorazíte domů až za tmy. Zkuste si letos vánoční přípravy užít s dětmi kreativně. Můžete své výrobky rozdat jako dárky nebo si je užít sami.

Vyberte si výtvarné potřeby pro vaše tvoření na activacek.cz

V dnešní digitální době se pomalu zapomíná na tu radost, když na vás ze schránky vykoukne něco jiného, než letáky a úřední dopisy. Zkuste si s dětmi popovídat o tom, jaké to je dostávat pohledy, mnohé děti ani netuší, jak se takový pohled posílá a z každého “výletu” ke schránce mají ohromný zážitek.

Co budete potřebovat

Na výrobu přáníček budete potřebovat tvrdé papíry. Další věci závisí na tom, co máte doma, nebo vaší představivosti. Řiďte se také věkem dětí – mladší děti milují prstové barvy a nálepky, starší už zvládnou i malovat a vystřihovat složitější tvary. Školáci zvládnou i vyšívat na papír.

Pokud si netroufáte na krasopis, můžete využít jednoduché razítko s nápisem a na přáníčko se pak už jen podepsat.

Tvoření s předškoláky

Jednoduché, ale efektivní přáníčko pro prarodiče vytvoříte i s batolaty. Použijte prstové barvy, nechte dítě, aby si pomalovalo ručku nebo nohu a obtiskněte na papír. Podle vzniklého tvaru domaluje detaily a máte hotovo. Z otisku nožky můžete vytvořit sněhuláčky nebo soby, otisk ruky vám vykouzlí 5 malých sněhuláčků nebo třeba dinosaury 🙂

Pokud už jsou děti větší a jejich otisky se na klasické přáníčko nevejdou, neházejte flintu do žita. Nechte děti vystřihnout ze zeleného papíru jednoduchý stromeček nebo trojúhelník. Mohou pak namáčet prstíky do prstových barev a dělat stromečku baňky. Pokud použijete glitrové lepidlo, stromeček dostane i vánoční jiskru.

Tvoření s malými školáky

Využijte toho, že školáci už si jsou jistější s nůžkami a nechtejte je vystřihovat. Přáníčka nemusí být jen čtvercová, zkuste vystrihnout otevírací kolečko z barevného papíru a spojem provléct šňůrku. Vznikne vám tak pěkná baňka, kterou z venkovních stran ozdobíte a dovnitř napíšete vzkaz. Prarodiče si jistě takovou ozdobičku rádi pověsí na stromeček.

tiskatka_vyrobaTvoření s velkými školáky

Větším dětem se nebojte svěřit do ruky jehlu a nit. Vyšívání na papír je skvělý zážitek. Na čtvrtku černého nebo jinak barevného papíru si tužkou načrtněte trojúhelník – stromeček. Po obvodu ostrou jehlou udělejte dírky a pak můžete nechat děti tupou jehlou vyšívat. Barevnou čtvrtku nalepte na bílý základ přáníčka, aby se schovala rubová strana. Můžete dozdobit třpytivou samolepkovou hvězdičou na vrchol stromečku a glitrovým lepidlem.

Efektní jsou i 3D přáníčka ze skládaného papíru. Papírové proužky o různé délce poskládáte do harmoniky a nalepíte je do ohybu přáníčka. Když se přáníčko otevře, poskládané proužky vytvoří stromeček. Více inspirace najdete na Pinterestu pod heslem 3D Christmas Cards DIY for kids.

Tip na závěr

Pokud chcete přáníčka poslat jako překvapení a neznáte adresu příjemce, podívejte se na internetovou mapu. Pokud se zorientujete a dokážete najít dům příjemce na foto mapě, přepněte si na klasické zobrazení a najdete i číslo popisné.

Tipy na dárky pro děti do 3 let

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Jana Frantíková

Jana Frantíková

Jsem máma dvou kluků, kteří, ač mají stejné rodiče, jsou každý úplně jiný a neustále mě překvapují. Jsem učitelka na základní škole, kde se snažím předávat dál lásku k jazykům. Táhne mě to k alternativnímu vzdělávání a sama se neustále vzdělávám. Ráda cestuji po krásách Česka i do zahraničí, čtu a peču.