Příčinou neplodnosti, inkontinence nebo špatného prožívání intimity může být odpojení se od vlastního ženství. Všichni někam spěcháme, na nic nemáme čas a zapomínáme vnímat sebe sami. Co s tím můžeme dělat?
Začněte u svého pánevního dna
Možná to ani nevíte, ale pánevní dno tvoří velmi důležitou oporu pro dělohu, močový měchýř a konečník. Na správném fungování těchto orgánů závisí pevnost a funkčnost pánevního dna a jeho svalů. Protože jsou tyto orgány umístěny v dolní polovině těla, jsou celý život vystaveny velké zátěži, která na ně shora tlačí.
Kvůli stresu, přetěžování, a hlavně sedavému životnímu stylu, který bohužel k dnešní době patří, narůstá počet žen s ochablými svaly pánevního dna. Také porody, potraty a jiné gynekologické zásahy mají na pánevní dno negativní vliv.
S nedostatečnou funkcí pánevního dna se v dnešní společnosti setkáváme téměř všichni a nejde pouze o obávanou inkontinenci, ale často i o poruchy plodnosti a prožívání intimity.
Mohlo by vás zajímat: Jak pečovat o pokožku (nejen) v těhotenství? Recenze: Yope Hydratační tělové mléko
Svaly pánevního dna musí každý den zvládat nápor celé dutiny břišní, jsou zapojeny i při běžném kašlání, kýchání, rýmě, ale i astmatu, sexu, porodu, při vstávání, skákání, zkrátka při fyzické aktivitě. Právě fyzická aktivita je pro svaly pánevního dna klíčová, protože bez ní velice rychle ochabuje a tím může ztrácet svou funkčnost.
Odpojeni od své pánve?
Je třeba ale zdůraznit, že pánevní dno není pouze o svalech. Je také o pocitech, emocích a energii. Některé ženy mohou do svého pánevního dna ukrývat vytěsněné vzpomínky, které zůstaly v těle a mohou mít vliv na ženské potíže. Kvůli tomu je právě pánevní dno jedno z nejvíce psychosomaticky zatížených míst u ženy.
Zároveň se jedná o svaly transformační, související s početím a narozením. Mnoho žen i mužů je „odpojeno“ od své pánve a žijí „od pasu nahoru“. Je třeba najít sílu ve svém skutečném středu, sílu z vlastního dna.
Mezi nejčastější obtíže spojené s ochablými nebo přetíženými svaly pánevního dna jsou:
- Močová inkontinence
- Hyperaktivní močový měchýř
- Sestup pánevních orgánů (prolaps dělohy)
- Kostrčový syndrom
- Bolestivá menstruace (přílišné napětí v pánvi)
Pokud řešíte aktuálně některý z těchto problémů, můžete řešení konzultovat s Mgr. Lucií Kafkovou na www.mojezdravapanev.cz.