Jste těhotná a právě vybíráte výbavičku pro miminko? Možná jste už potkala maminku s miminkem v šátku nebo nosítku a přemýšlíte, zda si místo kočárku nepořídit raději jiného pomocníka. Nebo váš drobeček při každé procházce v kočárku pláče a tak raději sedíte doma a bojíte se s tím křikem vyjít mezi lidi? Co když křik pokračuje i za dveřmi vašeho bytu a vaše miminko se nechce vzdát máminy náruče a hlasitě protestuje pokaždé, když se ho pokusíte odložit? Následující informace vám mohou pomoci při rozhodování a vyvrátí některé zažité mýty o nošení.
Nosí jen bio, eko a alternativní matky s batikovaným oblečením a nemytými vlasy
Tuto větu jste možná už zaslechla od žen střední generace nebo od svých kamarádek. Není to pravda. Hlavně ženy ve větších městech volí nosítko nebo šátek jako alternativu ke kočárku z důvodu praktičnosti.
Zkuste se někdy na procházce po městě zaměřit na to, jak je vaše trasa přizpůsobená vozíčkářům a kočárkům. Každý schod, obrubník nebo díra v chodníku, kterou zdravý chodec nevnímá, se najednou pro invalidní vozík a kočárek stává překážkou. Kolik bezbariérových tramvají v poměru ke starším typům jezdí na vaší trase? Vejdete se s kočárkem do uliček vaší oblíbené večerky, kterou máte hned za rohem a chodíte tam denně?
Pokud rádi výletujete nebo chodíte do přírody, oceníte fakt, že s nosítkem se dostanete všude. Do lesa, do kopce i na rozhlednu.
Tohoto pomocníka oceníte i v případě, že máte více dětí a starší chtějí vyrazit za dobrodružstvím, na které je to mladší ještě moc malé. Můžete tak zachraňovat staršího sourozence, který visí z průlezky a mladšího mít v bezpečí na zádech, bez obav z toho, že by někam utekl nebo vyšplhal.
Nošení škodí zdraví miminka
Ano i ne. Na trhu se objevují nosiče, které nejsou přizpůsobeny ergonomickému vývoji miminka a mohou tudíž poškodit jeho zdraví. Jde především o nosiče s podezřele nízkou cenou, nosiče, které umožňují nošení miminka čelem od vás, nebo ty, které nemají dostatek látky mezi nožičkami miminka. Bohužel tyto škodlivé nosiče se prodávají i v obchodech specializovaných na dětské zboží a personál často nemá odborné znalosti.
Při výběru se zaměřte na to, aby nosítko splňovalo ergonomické požadavky, ale také aby bylo vhodné pro váhu a velikost vašeho miminka. Ideální je najít na sociálních sítích regionální nosící skupinku a nechat si poradit.
Výběrem šátku neuděláte chybu, obzvláště pokud chcete nosit miminko od narození. Vázací videa najdete na Youtube. Pokud si nejste jistí, opět se nebojte hledat na sociálních sítích maminku nebo poradkyni, která vám ráda předvede, jak si s tím dlouhým kusem látky poradit.
Nošením si vyrobím rozmazlence a závisláka
V západní kultuře se často objevuje názor, že miminko má ležet v postýlce, usínat samo, kojit se podle časového rozvrhu a přílišnou pozorností si na sebe maminka plete bič a vychovává si rozmazleného závisláka.
Zkuste se na celou situaci podívat z perspektivy miminka. Z teplého pelíšku se vykulilo do studeného světa, kde je ostré světlo a hlasité zvuky. Devět měsíců bylo zvyklé se pohupovat stulené u mámy v břiše, poslouchat její dech a bušení srdce a najednou leží samo, na rovném studeném povrchu, slyší mámin hlas, který ale je nějaký divný a míchá se s dalšími zvuky, které miminko nepoznává. Je mu zima a chybí mu něco známého.
Prvním třem měsícům po narození se často říká také čtvrtý trimestr. Miminka i maminky se rozkoukávají a zvykají si na sebe. Vaše miminko může vaše těsná blízkost uklidnit, díky kontaktu bude snadněji kontrolovat svou teplotu, v přirozené poloze se také uvolní prdíky, které často děti trápí. Maminka cítí dech miminka a má ho stále na blízku, což je pro savce přirozený instinkt.
Netrapte sebe i miminko, kterému se v kočárku nelíbí a dává to hlasitě najevo. Nebojte se, jak váš poklad poroste, bude chtít objevovat svět sám po svých. Touha po samostatnosti je přirozená, rozhodně nebudete na zádech nosit pubertálního syna do školy.
Nosí se stejně jen miminka, starší děti už jsou těžké a zničíš si záda
Nosit se dá na břiše i na zádech. Obojí má své výhody a nevýhody, ale obecně se dá říct, že na břiše se nosí malá miminka, kvůli snadnějšímu uvázání a kontrole děťátka, ale také třeba i díky možnosti kojit za chůze. Na zádech je pohodlnější nosit děti těžší, které s vámi už komunikují. Pokud je nosítko nebo šátek správně uvázané a odpovídá věku a velikosti dítěte, je to stejně pohodlné, jako byste měla na zádech batoh.
Nosítko se hodí i pro odrostlejší děti, které třeba nevydrží celodenní výlet, ale už nechtějí kočárek. V momentě, kdy jsou uťapkané nebo potřebují odpočinek, uvážete si je na záda a pokračujete dál. Když už není potřeba, snadno nosítko smotáte do balíčku a dáte do batohu, je tedy mnohem skladnější a praktičtější než kočárek.
Pokud chcete vyrazit na výlet vlakem nebo autobusem, nemusíte řešit, jak kočárek naložit a kam ho během jízdy uklidit.
Nenechte se odradit možnými reakcemi okolí. Děti se nerodí s návody k použití a každé je jiné. Pokud cítíte, že vám a vašemu miminku nošení usnadní život, nebojte se ho vyzkoušet. Existují dokonce i specializované půjčovny nosícího vybavení, případně se pořádají srazy nebo testování nosítek, aby mohli rodiče vyzkoušet více typů a vybrat ten nejvíc pohodlný. Nosící komunita je velká a přátelská. A třeba dokonce při rozhovoru s (pra)prarodiči zjistíte, že oni nosili také a s láskou na toto období vzpomínají.